Sign in to follow this  
Followers 0
homeschoolshe

What changes will you make if milk prices double?

20 posts in this topic

We have some powdered milk. I know my baked oatmeal recipe has option for milk or water; I already use half of each. We have room for a goat, but hubby is not fond of the idea now. If things got bad he would do what needed to be done.

Share this post


Link to post
Share on other sites

We use a lot of milk. I am picking up some more of the Nido milk that Ambergris mentioned in the chat one day, becuase that's whole milk, and what my family prefers. I also got some of the nonfat powdered milk from Honeyville since it last longer than the whole.

 

If it came down to it, I think we'd simply have to drink less. The calcium aspect worried me since my dh and ds are not fans of leafy greens, but when I read in another thread that bones and egg shells can be modified for that, well, that seems like a very good alternative. They'd get their nutrients and not even know it ;)

 

If we lived in a place suitable for it, I'd love to have a milking cow. That's the ideal though, in practice, I think we'd just used powdered for as long as we had access, and cut back significantly.

Edited by lumabean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Almond milk is quite tasty and is shelf stable. You can also make rice milk, I know there is a thread (or five!) around here outlining the process. It's very easy. For us, we have been moving away from a dairy rich diet for the past several years. My DD is the only milk drinker left in the house and she drinks about 2 1/2 gallons of locally produced organic a month. For cooking, I use either almond or powdered, nonfat milk. We do love cheese though, but again, it's more of a luxury item then a necessity at this point in our lives.

Share this post


Link to post
Share on other sites

We would drink less and supplment with powdered. We don't go thru a lot - 1/2 gallon or so a week. I buy the organic horomone free which is pretty expensive...$3.99 per 1/2 gallon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://mrssurvival.com/forums/index.php?showtopic=26196&hl=%2Bmaking+%2Brice+%2Bmilk#entry199154

 

Rice Milk recipe posted by Westbrook: (See, she's still here helping)

 

 

==========================
Rice Milks
==========================

2 C rice
4 C water

rinse rice to clean - pour 4 C boiling water over rice & let soak for 1-2 hours - blend 1 C soaked rice with 2 1/2 C water (can be cold water) - blend rice to a slurry (not a smooth liquid) - pour into a pot & repeat with rest of rice - bring to a boil & then reduce heat & simmer for 20 minutes - line colander with nylon tricot or a few layers of cheesecloth - put bowl under colander - pour rice mix in colander - another 1 C of water (or less or more) can be poured over the rice to get out moremilk - press with the back of a spoon - twist nylon & squeeze out as much milk as possible

this milk is very plain and can be flavored with oil, vanilla, salt, etc.
=================
=================

A good way to make rice milk is to use fresh rice that is still hot.
1 cup rice
4 cups hot water
1 tsp vanilla
put all in blender, puree for about 5 minutes (until smooth)
let sit for 1/2 hour
pour into container being careful not to let the sediments
at the bottom pour into the new container

============================
============================

Subject: Making Rice Milk &/or 'Ice Cream'

We make our own rice milk. It's easy, cheap and you can adjust the sugar and add flavourings as per your preferences (we're fond of frozen strawberries to make strawberry 'milkshakes'!). You can use this rice milk with frozen bananas to make a sort of ice-cream like treat too. We really didn't like the price for commercially prepared rice milk and after the info came on the list that one of these commercial products was not necessarily gluten free (the one we used to use) we came up with this recipe:

RICE MILK (need a blender)
INGREDIENTS
1 cup dry white rice
1 litre (~ 4 cups) water
1 tbsp (up to 1/2 cup) white sugar
1 tsp vanilla extract (optional)

1. Add rice and water, let soak room temperature for at least 4 hours or in the refrigerate over night (we put rice n' water right into the blender container!)
2. Blend rice and water in blender on high for about 1 minute
2. Strain out rice from water (SAVING WATER SOLUTION!)
3. Add sugar and flavourings (ie. fruit), blend again
4. Refrigerate (we're comfortable using this within 48 hours; maybe a longer shelf life, we don't know, never tried!)


CHOCOLATE-BANANA 'ICE CREAM' (need a food processer of some type)
Use about 1/2 cup rice-milk with 3 frozen bananas, that have been sliced in half and length-wise before freezing (from a refrigerator freezer NOT a deep freeze, if you take the bananas from a 'deep' freeze microwave them first to soften them a bit first or your processer may protest, loudly!) and add chocolate syrup and a little bit of vanilla extract if desired.

Blend in food processer until smooth but NOT melted! We find this best if eaten right away but our 9 year old likes it even after its been in the freezer for a couple of days (it gets crystaline like a sherbert if kept in freezer after it's made).

OTHER THINGS TO ADD: chocolate chips, frozen fruit, whatever you like and is gluten-free


========================
========================
rice milk recipe

1 cup cooked brown rice (short grain works best)
4 cups water
1 tsp. vanilla extract
Place cooked rice in blender with water and vanilla and process until throughly liquefied. Strain.



westbrook1.JPG
Edited by Andrea

Share this post


Link to post
Share on other sites

We never buy milk anyway. I pretty much only use morning moos. It is wonderful AND cheap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not milk drinkers here, other than about every 2 or 3 months I get a hankering for a glass of milk...I just go buy a little pint or ?? We stock powdered milk, evaporated milk, condensed milk, powdered buttermilk, powdered sweet cream and several cartons of shelf stable milk. Also keep a box of 1/2 and 1/2 creamers in the frig...even though I don't drink anything in my coffee, Mountain Man does like Chai Tea...but it can be made with powdered milks. Just stocked up some more on some LARGE boxes of powdered milk from Sams' Club a week or so ago though...just in case. Nearly went into shell-shock at the price!

Share this post


Link to post
Share on other sites

No changes. We're not big milk drinkers here, I use it more for cooking although the husband likes it with (junk food) cereal sometimes. So a half gallon every two weeks. I purchase from a farmer so I am used to paying more than I would in the grocery store anyways. I do keep a bit of dried milk and shelf stable choices in my pantry and rotate those in, if those went up I might not anymore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

None.

 

With kids moved out is 1 gallon per week, $4.00 per week, $208.00 per year, I guess I could buy one less box of 9mm ammo if needed.

 

Buy 1 fewer books at Barnes and Noble, maybe?

 

Of course, If you take home a regular paycheck, the government just hit you for 3 - 6 times this amount annually in freaking payroll tax increases!

 

More to come!

 

Anybody notice that one?

 

Put into perspective, if your income is $10,000 annually you are now effectively paying $7.00 per gallon of milk.

 

For me it is more like $40.00 per gallon.

 

A little perspective here whilst Rome burns down around us.

Edited by Louis1

Share this post


Link to post
Share on other sites
None.

 

With kids moved out is 1 gallon per week, $4.00 per week, $208.00 per year, I guess I could buy one less box of 9mm ammo if needed.

 

Buy 1 fewer books at Barnes and Noble, maybe?

 

Of course, If you take home a regular paycheck, the government just hit you for 3 - 6 times this amount annually in freaking payroll tax increases!

 

More to come!

 

Anybody notice that one?

 

Put into perspective, if your income is $10,000 annually you are now effectively paying $7.00 per gallon of milk.

 

For me it is more like $40.00 per gallon.

 

A little perspective here whilst Rome burns down around us.

 

My DH got a paycheck on the 4th. His employer hadn't adjusted the with-holding rate yet for this year. However, we did get hit with the increase in the social security tax they're withholding. :sigh:

 

Milk--I can't drink it. DH doesn't very often. We buy a quart about 4 times a year--mostly for holidays for DH's mashed potatoes. As a kid, he had allergic reactions to dry milk powder, so that's out. Mostly the cost of cheese and butter would affect us.

Edited by out_of_the_ordinary

Share this post


Link to post
Share on other sites

We are still contemplating getting a dairy goat for milk and cheese. Just have to make sure I can schedule her care and milking around my schedule, or I wouldn't get one.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I won't change much. About the only milk I use is in cereal. Also some cooking. I have 2 buckets of Morning Moos so if I need milk I'll just mix up a quart or so at a time. After that I suppose I'll start watering it way down. I still have some Nido that I'll use first as it is in smaller containers.

 

I also have some "Silk" I think it's called, that I got at Sam's Club. I really need to check the expiration date on that because it's liquid and not powdered. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I haven't seen powdered sweet cream in my grocery store. Philbe - where are you getting it? My DH loves cream in his morning coffee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I buy it at a Mennonite/Dutch store...probably any store of that type should carry it. I re-package it in small glass jars and keep the lid tight (or if I'm storing some, I vacume seal the jar) so it doesn't dry out or pick up any flavors from my shelves or frig.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DH drinks lactose free milk and the kids only drink rice milk. I've started stocking butter and the cheese that we use alot both boys eat slices, cheddar and we use pepper jack blocks, ricotta, and shredded cheddar and mozzarella. I buy dairy milk on occasion for baking and biscuits and gravy.

 

It will be a balancing act with the monthly grocery budge but it already is with the rise in the rest of the prices.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, did I miss something? Not that I think they should, but did they not include the milk support in the fiscal cliff deal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is everyone aware of new research that shows that dairy consumption isn't necessary to maintain good health and that for many, it is actually detrimental to health? Or that our insistence on making our children drink milk with every meal may be a contributing factor in childhood obesity rates?

 

(I don't mean to cause a thread drift. Just throwing out the option that milk isn't the necessity that we were raised to believe it is)

 

http://www.livestrong.com/article/401252-drinking-milk-health-problems/

 

http://www.pcrm.org/health/diets/vegdiets/health-concerns-about-dairy-products

 

http://saveourbones.com/osteoporosis-milk-myth/

 

http://www.itmonline.org/arts/dairy.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0